Co warto zabrać na pustynię? – praktyczny poradnik

Warto podróżować

Podróże kształcą, dzięki nim możemy doświadczać i odpoczywać. Podróżowanie to moc atrakcji i nowych, ciekawych przeżyć dlatego warto, chociaż raz na jakiś czas, wybrać się w ciekawą podróż. Jedni są fanami kąpieli słonecznych i leżakowania na plaży albo przy basenie, inni najlepiej odpoczywają gdy mogą być aktywni. Dla osób, które preferują drugą opcję, interesujące mogą wydawać się wyprawy na pustynie. Taka wycieczka jest ekscytująca, dostarcza nowych przeżyć, a ten, kto ma szansę jej doświadczyć może poczuć jak potężna jest matka natura, a jak mały przy niej wydaje się człowiek. Takie przeżycie jest wprost niesamowite i nie można porównać go z niczym innym.

Kluczem jest odpowiednie przygotowanie

Wyprawa na pustynie wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Najprzyjemniejsze są takie, które połączone są z noclegiem w obozowisku. Tego typu wycieczki najczęściej wybierają turyści, którzy są w okolicach Algierii i Maroka. Życie na pustyni nie należy do najłatwiejszych, ale jeden dzień i jedna noc spędzona w takim miejscu to rodzaj przeżycia, którego warto zaznać chociaż raz w życiu. W wielkim skrócie taka wyprawa polega na przemierzaniu pustyni w karawanie wielbłądów w dzień, a po tym nadchodzi czas na nocleg w specjalnie przygotowanym miejscu, gdzie turyści mogą liczyć na posiłek i miejsce do spania. Do takiej wyprawy, mimo że niezbyt długiej, trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli planujesz przemierzanie pustyni zabierz ze sobą:

 • plecak albo torbę, w której umieścisz wszystkie potrzebne rzeczy,
 • okulary przeciwsłoneczne – na pustyni są niezbędnym elementem,
 • powerbank – przyda się, jeśli rozładuje ci się urządzenie którego potrzebujesz,
 • butelkę wody – podczas pustynnej wyprawy na pewno będzie chciało ci się pić,
 • środek owadobójczy,
 • mała i poręczna latarka,
 • śpiwór – mimo miejsca noclegowego warto go mieć. Noce na pustyni nie należą do ciepłych, dlatego trzeba się do tego odpowiednio przygotować,

Powyższe rzeczy zmieszczą ci się do plecaka albo torebki. Większość z nich na pewno przyda ci się podczas pustynnej wyprawy. Warto również mieć ze sobą kosmetyczkę, w które poza produktami pielęgnacyjnymi i służącymi do zachowania higieny, umieścisz również mini apteczkę. Potrzebujesz:

 • szczoteczkę do zębów i pastę,
 • krem z filtrem UV,
 • ochronną pomadkę do ust,
 • mydło, ręcznik
 • żel bakteriobójczy,
 • sól fizjologiczna – przyda się podczas przemywania oczu, w przypadku dostania się do nich piasku,
 • żel aloesowy – warto go mieć ponieważ ma wiele zastosowań. Przyda się na przykład, jeśli zdarzy ci się poparzenie słoneczne,
 • mokre chusteczki,
 • preparaty polecane w walce z biegunką,
 • coś przeciwbólowego, ponieważ nie wiesz jak twój organizm zareaguje na taką przygodę

Poza rzeczami codziennego użytku i apteczką, trzeba również pamiętać o odpowiednim ubiorze, który sprawdzi się podczas przemierzania pustyni. Dzień na pustyni jest zazwyczaj bardzo gorący, dlatego o tej porze przydadzą ci się lekkie, przewiewne ubrania. Zapewnią ci komfort, ale jednocześnie ochronią skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce. Jak już wiesz, z poprzednich fragmentów artykułu, noce na pustyni potrafią być naprawdę chłodne. Dlatego poza lekkimi ubraniami warto także zabrać ze sobą coś cieplejszego jak sweter, czy bluza. Jeśli masz w swojej szafie bieliznę termiczną, również warto ją ze sobą zabrać. Ochrona głowy to kolejny niezbędny element pustynnego szaleństwa. Narażenie tej części ciała na długotrwałą ekspozycję na słońce jest naprawdę niebezpieczne. Warto więc zadbać o jej odpowiednie okrycie, które jednocześnie ją ochroni, ale również nie będzie przegrzewać. Warto wykorzystać chustę albo lekki szal. Nie można również zapomnieć o odpowiednim obuwiu. Najlepiej wybrać takie za kostkę, z twardą podeszwą. Podczas odpoczynku warto mieć również pod ręką lżejsze buty, dzięki którym stopy będą mogły odpowiednio odpocząć. Takie przygotowanie zapewni ci przeżywanie świetnej przygody bez większych niedogodności. Jeśli jednak nie jesteś fanem wysokich temperatur, a twój organizm źle je znosi, lepiej zastanów się nad tym, czy na pewno dasz radę wybrać się na tego typu wycieczkę.

Podsumowanie

Przemierzanie pustyni w karawanie na wielbłądzie, to niewątpliwie wspaniała i ciekawa przygoda, którą warto przeżyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na pustyni panują określone warunki, które dla osób nieprzyzwyczajonych mogą okazać się, lekko mówiąc, niedogodne. Warto jednak spróbować swoich sił i spróbować czegoś nowego. Przed wyprawą zadbaj o to, aby się do niej odpowiednio przygotować. Najważniejsze, to pamiętać o artykułach, których używasz codziennie i które są ci bardzo potrzebne do komfortowego funkcjonowania. Chroń ciało, a szczególnie głowę i używaj lekkich i przewiewnych elementów odzieży. Nie zapominaj również o tym, że noce na pustyni nie są ciepłe, a więc poza lekkimi ubraniami zabierz również coś cieplejszego, dzięki czemu noc nie będzie nieprzyjemna. Jeśli wybierasz się na tego typu wycieczkę po raz pierwszy, nie wiesz jak zareaguje twój organizm na tego typu warunki, dlatego warto mieć przy sobie środki, które pozwolą pokonać biegunkę czy ból głowy. Z takim wyposażeniem nie musisz obawiać się wyprawy pustynnej.