Marrakesz. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Marrakesz od lat przyciąga turystów swoim niebanalnym klimatem, wspaniałą kuchnią i zjawiskową architekturą. To jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w Maroku, w którym kultura afrykańska miesza się z wpływami arabskimi. Marrakesz słynie z ogromnych targowisk wypełnionych zapachem jedzenia i fantastycznej gościnności mieszkańców, której doświadczyć można na każdym kroku.

Najważniejsze zabytki w Marrakeszu

 1. Meczet Księgarzy

  Meczet Księgarzy (Masdżid al-Kutubijja) to największa świątynia islamska w mieście. Budowla powstała pod koniec XII wieku, a jej nazwa pochodzi od niegdysiejszych stoisk handlowych z pismami i księgami, które rozkładane były dookoła meczetu. Cechą charakterystyczną świątyni jest wysoka na 69 metrów wieża. Choć wnętrza budynku udostępniane są jedynie wiernym, turyści mogą podziwiać meczet ze wspaniałych, okalających go ogrodów.

 2. Grobowiec Sadytów

  Marokańska nekropolia Sadytów to kolejny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Marrakeszu. Cmentarzysko powstało w połowie XVI wieku i do dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów arabskiego budownictwa w mieście. Grobowce można odwiedzać codziennie w wyznaczonych godzinach po uiszczeniu niewielkiej opłaty.

 3. Pałac Bahia

  Bałac el-Bahia powstał w XIX wieku, a dziś traktowany jest jako swoiste muzeum architektoniczne. W środku podziwiać można wspaniałe wnętrza pałacowe, niegdyś zamieszkiwane przez wezyrów czyli ważnych urzędników kalifów. Duże wrażenie robi ogromny dziedziniec, patio i ogrody pełne roślin oraz zjawiskowa sala główna. Pałac otwarty jest codziennie, a wstęp do niego kosztuje około 1 euro.

 4. Pałac el-Badi

  Pałac el-Badi to kolejna budowla, która po wielu latach stała się symbolem Marrakeszu. Na ternie pałacu zwiedzić można ogrody z basenami, pozostałości po lochach oraz pomieszczenia modlitewne. Wstęp do obiektu kosztuje ok. 1 euro, na miejscu można również skorzystać z usług przewodnika.

 5. Bab Agnaou

  Najbardziej charakterystyczną bramą miasta jest bez wątpienia Bab Agnaou. Wybudowana została pod koniec XII wieku, kiedy to pełniła funkcję głównej bramy do części królewskiej miasta. Brama zbudowana jest z cegły i piaskowca, a podziwiać ją można w głównej części obecnego Marrakeszu.

Muzea w Marrakeszu

W Marrakeszu nie brakuje ciekawych muzeów, które zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów. Z pewnością najważniejszym z nich jest Marrakech Museum, które umiejscowione zostało w zabytkowym, dziewiętnastowiecznym pałacu. W środku obejrzeć można dużą kolekcję lokalnych dzieł sztuki, dużą ekspozycję umundurowania i broni, ozdobną biżuterię i inne przedmioty związane z historią regionu.
Innym interesującym miejscem jest Muzeum Fotografii. To niewielka placówka, w której znajduje się bogaty zbiór zdjęć miasta, wśród których najstarsze sięgają 1870 roku. Wśród ponad 4 tysięcy fotografii podziwiać można zarówno zdjęcia użytkowe, jak i artystyczne.
Miłośnicy sztuki powinni również odwiedzić Muzeum Berta Flinta – holenderskiego historyka, którego wielką pasją była sztuka marokańska. W muzeum obejrzeć można ciekawy zbiór biżuterii i ozdób, ręcznie robione wyroby lokalnych mieszkańców oraz wspaniałe tekstylia.
W Marrakeszu znajduje się również muzeum poświęcone wybitnemu, popularnemu projektantowi ubrań Yves Saint Laurent. Rozległa ekspozycja zawiera liczne prace artysty, a na terenie muzeum często odbywają się również wystawy czasowe poświęcone innym twórcom. Szukając miejsc wyjątkowych warto również zwiedzić willę Jacquesa Majorelle, francuskiego malarza i orientalisty, którego twórczość przypadła na początek XX wieku. W budynku znajdują się piękne wnętrza utrzymane w stylu arabskim, a także niektóre z wybitnych prac artysty.

Dżami al-Fana – targ pełen smaku

Jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba zwiedzić podczas pobytu w Marrakeszu, jest targ Dżami Al-Fana. Ogromne, tłoczne i hałaśliwe targowisko znajduje się w zabytkowej części miasta – to miejsce, w którym kupić możemy niemal wszystko. Znajdziemy tu stosika z lokalnym rękodziełem, przepięknymi wyrobami porcelanowymi, stożkami kolorowych przypraw i świeżymi owocami. To, co przyciąga turystów w to miejsce to jednak liczne stoiska gastronomiczne, dzięki którym można spróbować prawdziwego, marokańskiego jedzenia typu street food. Popularny tadżin z kuskusem lub ryżem to tylko początek listy dań, które serwowane są przez miejscowych. Na porozstawianych grillach i paleniskach znajdziemy jagnięce szaszłyki, a duże patelnie pełne są ślimaków, owoców morza, mięs i warzywnych gulaszów. Warto spróbować pyszne, świeżo wyciskane soki owocowe i klasyczne, marokańskie herbaty, słynne marynowane cytrusy czy owoce opuncji, które uchodzą za tutejszy przysmak. Na odważnych czekają jagnięce podroby, niespotykane owoce morza i wyjątkowo pikantne potrawy, które podbijają serca i kubki smakowe turystów z całego świata. Nie można zapomnieć również o doskonałych winach marokańskich, które cechują się wspaniałym aromatem i intensywnie owocowym smakiem.

Marrakesz to bez wątpienia miasto, do którego chce się wracać. To pełne smaku i aromatu miejsce, które zachwyca wspaniałym klimatem, licznymi atrakcjami i bezwietrznymi nocami pełnymi zabawy w rytm arabskiej muzyki. W Marrakeszu nie będą nudzić się także najmłodsi. Znajduje się tu m.in. duży park wodny Oasiria pełen zjeżdżalni i basenów, a za jedną z największych atrakcji uchodzi przejażdżka na wielbłądach. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą wybrać się na zorganizowaną wycieczkę na pustynię i odwiedzenie lokalnych, tradycyjnych wiosek czy podziwianie wspaniałego widoku zachodzącego słońcu. Ogromną zaletą miasta jest to, że jest oddalone zaledwie o kilka godzin lotu samolotem z Polski, a na miejscu możemy liczyć na niskie ceny i przyjaznych mieszkańców.