Rzym. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Rzym to bez wątpienia jedno z najatrakcyjniejszych miast włoskich. Miasto to słynie z bogatej historii sięgającej kilku tysięcy lat, doskonałej kuchni oraz licznych zabytków, które były świadkiem przemijających epok. Rzym to także jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie – romantyczna miejscowość jest symbolem wszystkiego, co turyści kochają we Włoszech.

Najważniejsze zabytki Rzymu

Rzym słynie przede wszystkim z ogromnej liczby zabytków, z których najstarsze sięgają czasów antycznych. Jako starożytne miasto założone już około 800 roku p.n.e. może poszczycić się budowlami, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej. Wśród zabytków na wyróżnienie zasługują liczne świątynie (m.in. Bazylika Matki Bożej Śnieżnej czy Bazylika Jana na Laternie), wspaniałe kamienice i brukowane uliczki oraz zabytkowe wille (Villa D’Este czy Willa Hadriana).

 1. Koloseum

  Koloseum, a w zasadzie Amfiteatr Flawiuszów, to ogromny obiekt powstały w I wieku p.n.e. na cześć rzymskich cesarzy. Pozostałości po niemal dwustumetrowej budowli to jeden z symboli Rzymu i najczęściej odwiedzany budynek w całym mieście. W środku odbywały się m.in. walki gladiatorów, przedstawienia artystyczne oraz zawody sportowe. Koloseum udostępniane jest dla turystów, a dodatkowo istnieje możliwość wynajęcia przewodnika audio.

 2. Panteon

  Kolejną wartą uwagi budowlą jest rzymski Panteon czyli antyczna budowla poświęcona wielu bogom. Klasyczna świątynia to jeden z najlepiej zachowywanych budynków sprzed przeszło 2 tysięcy lat, które podziwiać można nie tylko na terenie Rzymu, ale i całego kraju. Duże wrażenie robi również wspaniałe, kopułowe wnętrze ozdobione licznymi ornamentami, kolumnami i płaskorzeźbami.

 3. Fontanna di Trevi

  Barokowa Fontanna di Trevi to piękna, siedemnastowieczna konstrukcja, która cechuje się bogatym zdobieniem i licznymi rzeźbami. Podziwiać tu można m.in. postacie trytonów i tytana Okeanosa. Większość turystów wrzuca do fontanny drobne monety, co – według legendy – ma zapewnić im szybki powrót do Rzymu.

 4. Schody Hiszpańskie

  Gdyby móc wybrać jedno rzymskie miejsce, które znane jest z wielkiego ekranu, mogłyby to być Schody Hiszpańskie. Ogromne, osiemnastowieczne schody wiodą do Kościoła św. Trójcy. Obecnie miejsce to często zajmują turyści i studenci, którzy przy schodach odpoczywają, spożywają posiłki i urządzają sesje zdjęciowe.

 5. Zamek św. Anioła

  Zamek św. Anioła to właściwie grobowiec Hadrian – rzymskiego cesarza, który panował w II wieku n.e. Monumentalna budowla znajduje się w pobliżu Wzgórza Watykańskiego i obecnie skrywa w sobie muzeum, które poświęcone jest watykańskiej broni. Do malowniczego budynku wiedzie wspaniały, długi most, który zdobią figury aniołów.

Watykan – państwo w państwie

Watykan to najmniejsze państwo świata, a zarazem włoska enklawa, która leży na terytorium Rzymu. To niezwykle ciekawe miejsce, w którym z pewnością warto zwiedzić Bazylikę św. Piotra – ogromną świątynię wybudowaną na przełomie XVI i XVII wieku. Bazylika zachwyca swoją piękną fasadą, a także barokowym wnętrzem, w którym podziwiać można liczne dzieła sztuki. Jeszcze bardziej znaną budowlą Watykanu jest Kaplica Sykstyńska, która powstała w latach 1475-1483. Znajduje się w nich słynny fresk Michała Anioła “Sąd Ostateczny”, a także nieco starsze malowidła naścienne namalowane przez toskańskich artystów.

Rzymskie muzea

Wśród wielu muzeów znajdujących się na terenie włoskiej stolicy na wyróżnienie zasługują Muzea Watykańskie, które zawierają zbiory dzieł sztuki zgromadzonych przez lata przez papieży. Znajduje się tu m.in. wybitny portret Jana III Sobieskiego namalowany przez Jana Matejkę, freski Rafaela, piętnastowieczne dzieło Leonarda da Vinci “Święty Hieronim na pustyni”, a także liczne antyczne rzeźby oraz średniowieczne arrasy.

Warte zwiedzenia jest również Narodowe Muzeum Etruskie znajdujące się w pięknej, zabytkowej willi pochodzącej z XVI wieku. Zabytki i dzieła sztuki kolekcjonowane przez muzeum pochodzą z Etrurii czyli historycznej krainy włoskiej, która znajduje się nad Morzem Tyrreńskim w środkowej części kraju. Wiele z rzeźb i dzieł sztuki pochodzi z VI wieku p.n.e. – są to m.in. sarkofagi, rzeźba Apolla czy grecka podobizna centaura.
Jednym z najważniejszych muzeów w Rzymie jest Muzeum Narodowe, w którym zobaczyć można liczne kolekcje i ekspozycje związane z historią i kulturą całego kraju. Na szczególną uwagę zasługują Termy Dioklecjana czyli ogromne łaźnie sprzed ponad 1700 lat.

Tradycyjna kuchnia włoska

Choć włoska pizza z pewnością nie ma sobie równych, w Rzymie czekają na nas liczne przysmaki, których nie sposób znaleźć nigdzie indziej. Dzień warto zacząć od wspaniałej, aromatycznej kawy włoskiej, która świetnie komponuje się ze słodkimi bułeczkami i rogalikami sprzedawanymi na rogach każdej rzymskiej uliczki. Popularną przekąską wśród mieszkańców Rzymu i turystów jest panini – rodzaj kanapki serwowanej na ciepło, która wypełniona jest mięsem lub szynką, serem i warzywami. Warto spróbować także arancini czyli niewielkich ryżowych kulek wypełnionych mięsem i serem. Przechadzając się przez malownicze alejki z pewnością trafimy na liczne lodziarnie, a także pizzerie. Prawdziwa, włoska pizza nie zawiera zbyt dużo dodatków i polewana jest jedynie dobrej jakości oliwą. W rzymskich restauracjach królują makarony i gnocchi – niewielkie kluseczki podawane z sosami na bazie owoców morza lub mięsa. W niewielkich sklepach kupimy doskonałe szynki i wędliny, pyszne włoskie sery oraz świeże warzywa i owoce.

Rzym to miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Malownicze uliczki, wspaniały klimat i niespotykana nigdzie indziej atmosfera sprawiają, że to doskonałe miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i kilkutygodniową podróż po pięknej, historycznej stolicy, która niegdyś stanowiła serce ogromnego imperium.