Bazylea. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Wśród wielu pięknych miast Szwajcarii z pewnością na wyróżnienie zasługuje Bazylea – miejscowość leżąca nad rzeką Ren, tuż przy szwajcarskiej granicy z Niemcami i Francją. Miasto słynie z licznych podobizn bazyliszka: bestii przypominającej smoka, która według średniowiecznej legendy zamieszkiwała tereny dzisiejszej Bazylei. Dziś jednak turystów przyciąga do miasta przede wszystkim wspaniała architektura i liczne atrakcje dla całej rodziny.

Bazylea – miasto muzeów

Bazylea nie bez powodu nazywana jest miastem muzeów. To tu na każdym kroku znajdziemy zarówno ogromne galerie i budynki z państwowymi zbiorami, jak i mniejsze muzea prywatne. Do najczęściej odwiedzanych należą:

– Muzeum Historii Naturalnej, w którym obejrzeć można bogate zbiory związane z dziejami Ziemi i powstaniem Alp. Najciekawszą ekspozycją jest część paleontologiczna, gdzie znajdują się dobrze zachowane szczątki wielu prehistorycznych gadów.

– Muzeum Tinguely czyli placówka poświęcona jednemu z najbardziej wybitnych artystów szwajcarskich. Jean Tinguely był dwudziestowiecznym malarzem i rzeźbiarzem, który w połowie wieku zdobył dużą sławę w całej Europie. Obecnie w Muzeum Tinguely można oglądać zarówno niektóre jego dzieła, jak i osobiste pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

– Muzeum Sztuki w Bazylei to jedna z największych galerii artystycznych w kraju. Znajdują się to ekspozycje malarstwa, grafiki, fitografii i rzeźby, a najstarsze dzieła sztuki pochodzą ze średniowiecza. Podziwiać tu można obrazy wielu wybitnych artystów pochodzenia szwajcarskiego, niemieckiego i francuskiego.

– Muzeum Zabawek w Bazylei zajmuje kilka pięter. Poświęcone jest głównie lalkom i pluszowym zabawkom, lecz na miejscu obejrzeć można m.in. wspaniałą kolekcję domków dla lalek, kukiełki i naturalnej wielkości manekiny przypominające ludzi. Ogromne wrażenie robi precyzja, z którą są wykonywane lalki oraz odwzorowywane poszczególne pomieszczenia.

– Muzeum Architektury to oryginalny obiekt, w którym można podziwiać przykłady klasycznej i nowoczesnej architektury szwajcarskiej. W środku znajdują się zmyślne rozwiązania dla niewielkich przestrzeni, niebanalne formy mebli i przedmiotów codziennego użytku, jak i eleganckie wnętrza wypoczynkowe i użytkowe.

W Bazylei warto również zwiedzić muzea akademickie, w ramach których funkcjonuje m.in. Muzeum Farmacji przedstawiające historię rozwoju medycyny i farmacji oraz wyjątkowe Muzeum Anatomii, w którym znajdują się idealnie odwzorowane makiety ludzkich ciał i organów wewnętrznych.

Najważniejsze zabytki Bazylei

Podczas wizyty w Bazylei nie sposób nie zwrócić uwagi na wspaniałą architekturę. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od obejrzenia pięknego rynku, na którym znajduje się ceglany Ratusz, będący chlubą i symbolem miasta. Obecnie budynek udostępniany jest dla turystów – zwiedzać go można z przewodnikiem, który opowiada o powstaniu Ratusza i historii całego miasta. Dookoła rynku rozciągają się malownicze uliczki pełne kolorowych, zabytkowych kamienic, które skrywają niewielkie kawiarnie, restauracje i sklepiki.
Z rynku krótkim spacerem można dotrzeć nad położoną przy brzegu Renu Katedrę, która stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. Katedra powstała już w XI wieku, a obecnie – po wielu remontach i przebudowach na przestrzeni wieków – reprezentuje styl romańsko-gotycki.
Zwiedzając Bazyleę warto wybrać się do położonego nieopodal stanowiska archeologicznego Augusta Raurica, która zamieszkiwana była ponad 2 tysiące lat temu. Poza ruinami antycznej osady można to odwiedzić ciekawe muzeum z kolekcją przedmiotów zdobytych podczas wykopalisk oraz niewielki park zoologiczny.

Bazylea – pozostałe atrakcje

Wśród licznych atrakcji Bazylei nie brakuje również tych przeznaczonych dla najmłodszych. W mieście znajduje się duży Ogród Zoologiczny pełen dziesiątek gatunków różnych zwierząt oraz rozległy Aquapark ze zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi.
Na przełomie grudnia i stycznia w mieście odbywa się znany jarmark bożonarodzeniowy, podczas którego można zobaczyć pokazy sztuki ulicznej oraz skosztować doskonałych przysmaków świątecznych i pysznego grzanego wina, które serwowane są na otwartych stoiskach. Przed postem wielkanocnym w Bazylei odbywa się również duży, trwający ponad dwa tygodnie karnawał, który kilka lat temu wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako wybitny dorobek niematerialny. Podczas tego święta organizowane są liczne parady uliczne, na których występują lokalni i europejscy artyści.
Bazyliszek, architektura i wspaniały klimat to nie jedyne symbole miasta. W Bazylei aż roi się od niewielkich sklepików, kawiarni i cukierni, w których zakupić można słynną czekoladę szwajcarską. Innym słodkim przysmakiem są kwadratowe kostki Lackerli czyli specyficzne, miodowo-orzechowe ciasteczka z wyraźnie wyczuwalnym aromatem przypraw korzennych.

Bazylea to miasto, w którym pobyt na długo pozostanie w pamięci nawet najbardziej wymagających podróżników. Choć ceny w tym mieście – jak i w całej Szwajcarii – mogą początkowo nieco oszałamiać, z pewnością pobyt tutaj jest wart każdej wydanej złotówki. To miasto to także świetna destynacja na jednodniowy pobyt podczas dalszej podróży samochodem m.in. do Włoch lub Francji. Podczas dłuższego pobytu w Bazylei możemy wybrać się także na zwiedzanie dalszych miejscowości takich jak Berno i Zurych, a nawet niedaleko położonego Liechtensteinu – jednego z najmniejszych państw w całej Europie.