Malta. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Malta jako raj na ziemi.

Malta o wielu lat jest uznawane za miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić chociaż jeden raz w życiu. Dlaczego? Gdyż wspomnienia z takiej wizyty pozostaną w człowieku do końca życia. To jedno z najpiękniejszych miejsc, które pełne jest niezwykłych malowniczych widoków, niesamowitych zabytków, od których aż bije historia, a także miejsce praktycznie ciągłego ciepła. W poniższym artykule skupiłem się na miejscach, które w przypadku wizyty tam koniecznie trzeba zobaczyć.

Miejsca na Malcie, które koniecznie musimy zobaczyć!

Pierwsze miejsce godne polecenia, które koniecznie trzeba zobaczyć, to wioska rybacka Marsaxlokk. Jest to najsłynniejsza wioska rybacka, która znajduje się na Malcie. Już od wczesnych godzin porannych można nabyć tu świeże owoce i warzywa, a gdy wybija południe, bardzo często dołączają tam turyści, co tworzy w pewnym momencie jeden wielki jarmark z pamiątkami maltańskimi (jak na przykład figurki, wazony, firanki, ale i lokalne przetwory typu oliwki, wino i likier z opuncji). Ale najpiękniejszą atrakcją tego właśnie miejsca są niesamowicie kolorystyczne rybackie łodzie Luzzu. Są one budowane na tej samej zasadzie od tysięcy lat. Dzięki ich silnej konstrukcji niestraszny jest im nawet najgorszy sztorm.

Gdy mamy chęć zrelaksować się poprzez opalanie, jak i relaksacyjne kąpiele, są dwa miejsca, które będą dla nas wręcz idealne. Są to
plaże St. Peters’s Pool oraz Il-Kalanka Bay. Pierwsze z tych miejsc nazywane jest ogromnym basenem, gdyż powstało na skutek erozji. Mamy tam do czynienia z niskimi klifami, co jest wręcz idealną zachętą dla pasjonatów skoków do wody. Trzeba jednak pamiętać, że to miejsce jest praktycznie niezacienione, dlatego cały dzień na takim słońcu może się okazać bolesny w skutkach. Drugie z tych miejsc jest zdecydowanie ciekawsze pod kątem malowniczym, jak i pod kątem tego, że akurat tam możemy liczyć na cień. Dotarcie tam do najprostszych nie należy, ale gdy się już tam znajdziemy, nie będziemy żałować ani jednej minuty, którą na to poświęciliśmy.

Dla fanów zwiedzania jaskiń jest miejsce, którego przegapić wręcz nie mogą. To jaskinia Blue Grotto. Dla historyków jest to miejsce, gdzie syreny i nimfy morskie przyciągały żeglarzy swoim niezwykłym urokiem. Sama jaskinia mierzy ponad 40 m na 26 m głębokości, co tylko pokazuje, jak ogromne jest miejsce. W dzisiejszych czasach możemy tam podziwiać niesamowite nadmorskie widoki, jak i również wapienne jaskinie obmywane przez Morze Śródziemne.

Gdy kochamy różnorakie katedry, kościoły, czy też urokliwe uliczki, to bezdyskusyjnie warto odwiedzić stolice Malty, czyli Vallette. Nie bez powodu miejsce te nazywane jest największym muzeum pod gołym niebem. Dowód? Wraz ze swoimi 320 zabytkami została wpisana na jedną z najważniejszych list na świecie, czyli Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to niezwykle religijne miejsce, gdyż praktycznie na każdym kroku, spacerując malowniczymi uliczkami, widzimy w oknach lub drzwiach figurki świętych, których imiona bardzo często nadawane są ulicom i domom. Niezaprzeczalne wrażenie robią również balkony takich domów. Ich sposób wyrzeźbienia i sama kolorystyka sprawiają, że bardzo często ma się wrażenie, że wiszą one dosłownie nad naszymi głowami.

Dla fanów pięknych widoków jest miejsce, które zapamiętają do końca życia. Takim miejscem są klify Dingli. Mają 250 metrów wysokości, co czyni z nich najwyższe klify w południowej części Europy. Jest tu również niewielka kapliczka Marii Magdaleny, którą warto również zobaczyć. W pobliżu brakuje sklepów, dlatego warto zabrać prowiant ze sobą, ale decydując się na to, by zobaczyć wschód lub zachód słońca nie będziemy rozczarowani, gdyż te widoki w jednej chwili nas w sobie rozkochają.

Gdy szukamy miejsca, gdzie pragniemy upragnionej ciszy, to zdecydowanie warto postawić na Mdine zwaną też Miastem Ciszy. Skąd taka nazwa? W tej przepięknej mieścinie, która była pierwszą stolicą Malty, obowiązuje całkowity zakaz kołowego z wyjątkami rzecz jasna typu służby ratownicze. Dlatego brak tu typowego dla wielu miast zgiełku i hałasu, a wieczorową porą zapada tu głucha cisza, co sprawia, że miejsce to jest piękne, ale i niesamowicie tajemnicze. Gdy już jesteśmy w Mdine, to koniecznie musimy odwiedzić Katedrę św. Pawła. Budowla, która posiada niesamowitą kopułę, marmurowe kolumny, jak i wiele pięknych, niesamowitych malowideł na ścianach.

Miejscem, które jest szczególnie wyszukiwane przez turystów, którzy chcą zwiedzić Maltę, jest Wioska Popeye’a. Powstała ona w latach 80. na potrzebę filmu, który kręcony był na podstawie słynnej bajki o odważnym marynarzu, który często był bardzo porywczy. Po zakończeniu produkcji wioska ta nie zniknęła, a do dnia dzisiejszego, barwnym elementem turystyki tętniącym pełnią życia.

Kolejnym pięknym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Coral Lagoon. Jest skalista grota, która jest pełna turkusowej wody, co czyni z niej jedno z najpiękniejszych miejsc wartych obejrzenia. To raj szczególnie dla nurków, ze względu na dużą ilość jaskiń i pięknych podwodnych widoków. Trzeba jednak pamiętać, że to dość niebezpieczne miejsce, gdyż z tej groty w wielu przypadkach bardzo ciężko się wydostać. Jeśli jednak mamy tylko na celu podziwianie pięknych widoków, to koniecznie musimy to miejsce zobaczyć.

Jak widać, Malta jest pełna prawdziwego piękna, jakiego doświadczymy tam praktycznie na każdym kroku. Niezależnie od tego, jakie miejsce wybierzemy, możemy być pewni, że poczujemy nutkę pięknych krajobrazów, jak i historii, która jest wręcz niesamowita. Dlatego Malta to bez dyskusji miejsce, które każdy z nas chociaż raz w życiu powinien zobaczyć.