Couchsurfing – wszystko co warto wiedzieć

Podróżowanie jest wspaniałym sposobem nie tylko na spędzenie urlopu, ale także na przerwy w nauce, takie jak wakacje, czy coraz bardziej popularny w Polsce gap year. Gap year jest to wolny rok pomiędzy zakończeniem szkoły średniej a pójściem na studia, popularny w Stanach Zjednoczonych czy Zachodniej Europie powoli dociera także do Polski. Jednak nie każdy ma budżet na podróże. W jaki sposób można zatem podróżować tanio, dbając jednocześnie o swoje bezpieczeństwo i zachowując odpowiedni komfort podróży? Jak się okazuje istnieje pewne nietypowe rozwiązanie, jakim jest Couchsurfing, co to w ogóle jest i jak można z tego skorzystać?

Czym tak naprawdę jest Couchsurfing?

Couchsurfing jest to serwis internetowy, gdzie użytkownicy za darmo udostępniają swój lokal podróżnym. Na początku brzmi to dość niewiarygodnie, o co zatem chodzi? Celem serwisu jest stworzenie przestrzeni i możliwości do poznawania się. Osoby, które udostępniają swoje lokum również goszczą podróżnego, spędzając z nim czas, opowiadając o swojej kulturze w danym kraju i często spędzając wspólne popołudnia. Zamiarem serwisu jest przełamywanie barier kulturowych i pokazanie, jak bardzo gościnni i uczynni potrafią być ludzie. W ten sposób można nocować za darmo w zasadzie na całej kuli ziemskiej. Jak należy obsługiwać serwis Couchsurfing aby ktoś zgodził się przyjąć nas pod swój dach?

Stwórz interesujący profil

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na to, że ktoś przyjmie Cię do swojego lokum, wówczas powinieneś zadbać o swój profil w serwisie Couchsurfing. Dodaj kilka przyjaznych zdjęć, które pokażą jak wyglądasz i jakim jesteś człowiekiem. Zadbaj także o swój opis. Ważne, żeby opis był zgodny z rzeczywistością i aby przedstawiał Cię jako ciekawą osobę, którą warto jest poznać i z którą spędzenie czasu będzie przyjemnością. Jest to bardzo istotne, ponieważ nikt nie zdecyduje się przyjąć kogoś, kto ma zaledwie jedno zdanie opisu, a jego zdjęcie jest niewyraźne.

Zadbaj o referencje

Tak zwane gołe konto również będzie mieć niskie szanse na zachęcenie kogokolwiek do wejścia w interakcję. Zatem dobrym pomysłem jest to, aby na samym początku, zaraz po założeniu konta, zaoferować własne lokum osobom podróżującym. Podróżni po odwiedzeniu Ciebie zostawią Ci recenzję w serwisie, co sprawi, że inni będą mogli zobaczyć czy byłeś dobrym gospodarzem dla podróżników. Jest to istotne, ponieważ w ten sposób uda Ci się podnieść poziom zaufania do siebie i swojego profilu w serwisie. W innym wypadku możesz się często spotykać z odmową przyjęcia Cię pod czyjś dach. Zatem najlepiej zrobisz, jeśli najpierw sam wejdziesz w rolę gospodarza.

Poświadczenia od innych użytkowników

Jeśli profil w Couchsurfing ma ktoś z Twoich znajomych, wówczas możesz poprosić tą osobę, aby poręczyła za Ciebie. Oznacza to, że taka osoba kliknie odpowiednią ikonkę na Twoim profilu, co również spowoduje wzrost zaufania do Twojego konta. Pamiętaj także, aby Twoje konto zostało zweryfikowane przez samych administratorów serwisu Couchsurfing. Oznacza to, że będziesz musiał potwierdzić swój adres fizyczny (dostaniesz list z kodem do wpisania) oraz potwierdzić swój adres i numer telefonu. Każde działanie mające na celu podniesienie poziomu zaufania do Ciebie jest warte podjęcia w tym serwisie.

Ostrożnie wybieraj swoich gospodarzy

Kiedy będziesz wybierać osoby, do których chcesz napisać z zapytaniem, czy Cię przenocują, najpierw dokładnie obejrzyj ich profile. Ważne jest, abyś zatrzymał się u osób, u których naprawdę chcesz się zatrzymać. Oceń, czy jesteś w stanie zaufać tej osobie oraz czy jest to osoba, która do Ciebie pasuje. Dokładnie przeczytaj profil danej osoby i jej wymagania co do gości. W innym wypadku może dojść do niepotrzebnych konfliktów, które mogą skończyć się negatywną oceną na Twoim profilu, czego zdecydowanie wolisz uniknąć. Nie warto pochopnie wybierać gospodarza, ponieważ noc i wspólny czas z kimś, kogo nie polubiłeś od początku będzie bardzo niekomfortowe i może znacznie obniżyć całą przyjemność z wycieczki.

Wiadomości wysyłane do gospodarzy

Gdy zaczniesz wysyłać wiadomości do potencjalnych gospodarzy z pytaniem o możliwość noclegu, zadbaj o to, aby Twoja wiadomość była przyjazna i opisująca Twoją sytuację. Sam krótki tekst “hej, czy mogę u Ciebie nocować?” zdecydowanie nie wystarczy. Opisz we wiadomości kim jesteś, czemu odwiedzasz dane miejsce, co masz wspólnego z potencjalnym gospodarzem, czemu akurat u niego chcesz się zatrzymać. W ten sposób gospodarz zobaczy, że nie wysyłasz wiadomości do wszystkich, tylko naprawdę chcesz się zatrzymać u niego z konkretnych powodów. Napisz także jak długo chcesz zostać, kiedy się pojawisz i kiedy zamierzasz wyjechać. Dobrą praktyką jest także przywiezienie małego prezentu ze swojego kraju dla swojego gospodarza. W ten sposób dochodzi do kulturowej wymiany, która jest jednym z głównych celów i założeń całego serwisu Couchsurfing. Pamiętaj aby po pobycie zostawić gospodarzowi ocenę i recenzję na jego profilu. Gospodarz z pewnością się zrewanżuje i również Tobie zostawi oceną i recenzję, co przełoży się na lepsze statystyki Twojego profilu.

Podsumowując – czy warto korzystać z serwisu Couchsurfing?

Korzystając z Couchsurfingu musisz się liczyć z tym, że nie zawsze znajdziesz odpowiedni nocleg w danym czasie. Gospodarze mogą także odwołać umówiony wcześniej nocleg. Zatem zawsze powinieneś mieć plan B, który uchroni Cię przed ewentualną nagłą zmianą planów.