Inny świat tuż za Europą

Maroko obok Egiptu to najczęstszym wybór podczas decydowania się na wyjazd wakacyjny do Afryki. Pełen przypraw, kolorów, magii i odmiennej kultury przyciąga do siebie, dając obietnicę przeżycia niesamowitych przygód. To nadal kraj pełen tajemnic. Jakie ciekawostki o Maroko warto znać? Z pewnością te dotyczące zwyczajów tego kraju, ale nie tylko.

Jak w egzotycznym śnie

Maroko, choć położone bardzo blisko Europy – oddzielone od niej jest jedynie Cieśniną Gibraltarską, czyli trzynastoma kilometrami – jest zupełnie innym światem, połączeniem kultury arabskiej i berberyjskiej, która zachwyca turystów, którzy każdego roku odwiedzają go bardzo licznie.

 1. Co roku Maroko odwiedza 10 milionów osób.
 2. Jeżeli wierzyć danym historycznym, Maroko zamieszkiwane jest przez ludzi od czasów paleolitu.
 3. W mieście Chaouen znajdują się niebieskie domy – żydowscy uchodźcy pomalowali je tak, sądząc, że ten kolor odstraszy komary i utrzyma je z dala od domostw.
 4. Przed wejściem do domu, do którego zostało się zaproszonym, należy zdjąć buty. W domach Marokańczyków nie zobaczy się posągów ani obrazów – te znaleźć mogą się jedynie w domach religijnych.
 5. Za niegrzeczne uznaje się używanie podczas przygotowania i spożycia jedzenia lewej ręki oraz odmawiania spożycia mięsa, kiedy zostało ono zaoferowane.
 6. Najpopularniejszym napojem w kraju jest zielona herbata. Jeżeli ktoś nią poczęstuje, nie wypada odmówić.
 7. Językiem używanym przez Marokańczyków jest dialekt arabski zwany darija – to mieszanka języków arabskich, berberyjskich i europejskich.
 8. Dużą część Maroka zajmuje Sahara, występują tu także góry, pola i lasy.
 9. Głównym środkiem transportu jest osioł. W mieście Rissani istnieje rynek, gdzie można kupić lub sprzedać to zwierzę.
 10. Po arabsku nazwa Maroka brzmi al-Magrib al-Aqsa, co oznacza „skrajny zachód”i jest równoznaczne z położeniem kraju jako najbardziej wysuniętego na zachód kraju arabskiego.
 11. W Maroku znajduje się najwyżej położony w całej Afryce ośrodek narciarski – Oukaimeden.