Położone u podnóża południowych stoków Atlasu Wysokiego w prowincji Ouarzazate, miejsce Ait-Ben-Haddou jest najsłynniejszym ksarem w dolinie Ounila. Ksar z Aït-Ben-Haddou jest uderzającym przykładem architektury południowego Maroka.
Ksar to głównie zbiorowe skupisko mieszkań. Wewnątrz murów obronnych, wzmocnionych wieżami kątowymi i przebitymi furtką, skupiają się domy – niektóre skromne, inne przypominające małe zamki miejskie z wysokimi wieżami i górnymi partiami ozdobionymi, motywami z glinianej cegły – ale są też budynki i obszary społeczności.
Ksar of Ait Ben Haddou to jeden z najczęściej fotografowanych obszarów Maroka. Było to tło dla kilku filmów, które oprócz uczynienia go bardziej znanym, pomogły przywrócić go do życia. Niektóre części zostały przebudowane na potrzeby filmowania.
Ajt Bin Haddu kiedyś i dziś
Miłośnicy historii, którzy odwiedzają Maroko, muszą uczynić Ait-Ben-Haddou kluczową częścią ich trasy. Ait-Ben-Haddou to ufortyfikowana wioska lub ksar, położona na wzgórzu z widokiem na rzekę Warzazat. Składa się z kilku małych fortec (kasb), które mają około dziesięciu metrów wysokości. Wioska była kiedyś przystankiem na starożytnym szlaku handlowym Sahary, gdzie handlarze przewożący ładunki niewolników, przypraw i innych towarów zatrzymywali się, aby odpocząć w drodze do Timbuktu lub Sahary Zachodniej.
Witryna była tłem dla wielu klasycznych filmów, począwszy od Lawrence’a z Arabii w 1962 roku do nowszych filmów, takich jak Gladiator z 2000 i Alexander z 2004 roku. Wiele wybitnych przykładów południowego Maroka wciąż sprawiło, że UNESCO ogłosiło Ajt-Ben-Haddou miejscem świateowego dziedzictwa w 1987 roku.
Wycieczka do Ait-Ben-Haddou jest jak wizyta w przeszłości i w innej epoce, w której tempo życia było wolniejsze i spokojniejsze. Tylko kilka rodzin nadal mieszka w ksar, ponieważ większość mieszkańców przeniosła się za rzekę do bardziej nowoczesnych domów. Ci, którzy pozostali, za opłatą chętnie otworzą swoje domy dla gości; niektórzy mieszkańcy oferują również na sprzedaż tradycyjną marokańską sztukę i biżuterię, którą turyści mogą zabrać do domu jako pamiątkę z podróży.
Jak dotrzeć do Ajt Bin Haddu?
Turyści odwiedzający Ait-Ben-Haddou mogą się tam dostać, przeprawiając się przez rzekę na wielbłądach ze swojego hotelu, z mężczyzną w tradycyjnym berberyjskim stroju służącym jako przewodnik turystyczny. Mogą wędrować wąskimi uliczkami lub wspinać się na szczyt spichlerza nad ksarem, aby podziwiać wspaniały widok na całą wioskę. Z tego punktu można również podziwiać widoki na Jebel Toubkal i inne góry Atlasu Wysokiego, które są paradoksalnie pokryte śniegiem pomimo ekstremalnych temperatur w kraju. A jeśli możesz zostać do zachodu słońca, zostaniesz nagrodzony wspaniałym widokiem zachodzącego słońca odbijającego się na czerwono na ścianach z cegły mułowej Kasbah
Naturalne i autentyczne materiały
W porównaniu z innymi ksarami w regionie, Ksar z Ait-Ben-Haddou zachował swoją architektoniczną autentyczność pod względem konfiguracji i materiałów. Styl architektoniczny jest dobrze zachowany, a konstrukcje ziemne są doskonale dostosowane do warunków klimatycznych i harmonizują ze środowiskiem naturalnym i społecznym.
Duże domy w dolnej części wsi, z dobrze zachowanymi motywami zdobniczymi, są regularnie konserwowane. Użyte materiały budowlane nadal pozostają ziemią i drewnem. Skłonność do wprowadzenia cementu nie przyniosła dotychczas rezultatu dzięki ciągłemu monitorowaniu „Comité de contrôle des infractions” (gmina wiejska, wydział urbanistyki, agencja miejska, CERKAS). Tylko kilka nadproży i żelbetonu uszło jego czujności, ale zostały one ukryte przez tynk ziemny. Szczególną uwagę zwraca się również na drzwi i okna wychodzące na pasy ruchu, aby drewno nie zostało zastąpione metalem.
Ochrona i zarządzanie obszarem przez CERKAS
Środki ochrony tego obszaru zasadniczo odnoszą się do różnych przepisów dotyczących wykazów zabytków i miejsc historycznych, w szczególności ustawy 22-80 dotyczącej dziedzictwa marokańskiego. Ksar z Ait-Ben-Haddou na lata 2007-2012 miało pięcioletni plan zarządzania. Ten plan zarządzania był wynikiem dwuletnich przemyśleń i warsztatów z udziałem wszystkich osób i instytucji zainteresowanych przyszłością obszaru, w szczególności miejscowej ludności. Zalecenia tego planu są wciąż wdrażane i kontynuowane. Ponadto utworzono dwa komitety zarządzające (lokalny i krajowy), w których reprezentowane są wszystkie strony i współpracują przy podejmowaniu decyzji. Oprócz zarządzania majątkiem CERKAS zapewnia koordynację w realizacji tego planu zarządzania