Florencja. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

We Florencji narodził się włoski renesans, powstawały piękne obrazy i budowle, które zachowały się do dziś. Nic dziwnego, że to miasto przyciąga niezmiennie dużą ilość turystów, bo rzeczywiście jest co podziwiać. Poznaj największe atrakcję Florencji i dowiedz się, co warto zobaczyć, będąc w tym mieście.

Jak i kiedy poruszać się po Florencji?

Jeśli zdecydujemy się na podróż pociągiem, wysiądziemy na stacji Santa Maria Novella, położonej blisko historycznego centrum. Odległości nie są zbyt duże, a na każdym kroku można zobaczyć coś ciekawego, dlatego sporo turystów przemieszcza się pieszo. Najlepsze miesiące na wizytę we Florencji to kwiecień oraz początek października, ponieważ nie jest tu wtedy duszno, a jest też mniej turystów, więc łatwiej dostaniemy się do wszystkich atrakcji. Nie oznacza to, że poza sezonem letnim jest tu pusto, to miasto tętni życiem.

Santa Maria Novella

Kompleks klasztorny Domininikanów zauważymy niedaleko głównego dworca kolejowego. W skład Santa Maria Novella wchodzi bazylika, krużganek oraz fragment przyklasztornego cmentarza. W pomieszczaniach możemy podziwiać wiele dzieł sztuki sakralnej. Przy freskach pracowało wielu znakomitych artystów, takich jak Domenico Gjrlandaio, Sebasiano Mainardi oraz Giotto.

Najstarsza apteka świata

W pobliżu bazyliku znajdziemy jedną z najstarszych działających aptek świata, działa od pierwszej połowy XIII wieku. Wstęp jest darmowy, a meble, słoiki, pojemniki są autentyczne. Nadal można tutaj kupić wyroby wykonywane według średniowiecznych receptur, choć niestety ceny są dość wysokie.

Katedria Santa Maria del Fiore

Katedra ta, a także cały kompleks okolicznych budynków, w tym baptysterium i dzwonnica są chyba najbardziej znaną atrakcją Florencji. Powstały w XII wieku. Samo wejście do katedry nic nie kosztuje, ale pozostałe miejsca są płatne. Za 18 Euro zyskamy dostęp do reszty atrakcji, ale każdą możemy odwiedzić tylko raz, a bilet jest ważny 72 godziny od momentu pierwszego użycia. Nie ma osobnych biletów na pojedyncze budynki. Katedra wygląda jak potężny witraż, z kolei w baptysterium San Giovanni znajdziemy przepiękne mozaiki. Największą atrakcją kompleksu jest kopuła, można na nią wejść i z bliska zobaczyć freski na suficie. Część trasy jest niewygodna ze względu na małe i niskie tunele oraz 450 schodów.

Florencja Galleria degli Uffiz

Słynne muzeum i znakomite arcydzieła to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Przed budynkiem stoi zwykle długa kolejka, ale jeśli kupimy bilet przez internet i na konretną godzinę, uda nam się dostać do środka. Warto skorzystać z tej opcji zwłaszcza w sezonie. We wnętrzu muzeum zobaczysz dzieła mistrzów takich jak Michał Anioł, Rafael, Sandr Boticelli, Giotto i jeszcze wielu innych.

Biblioteka Laurenziana

Jeśli ktoś najchętniej spędziłby cały dzień nad książkami, we Florencji znajdzie dla siebie idealny kącik. Otwarta w 1571 roku biblioteka Laurenziana zawiera zbiór 11 tysięcy manuskryptów i 4,5 tysiąca książek z prywatnych zbiorów rodziny Medyceuszy.

Pallazzo Vecchio- historyczne centrum Florencji

Palazzo Vecchio, czyli pałac, początkowo służył jako ratusz. Przed wejściem do pałacu stoi kopia Dawida autorstwa Michała Anioła. W pałacu spore wrażenie robi wielka sala oraz wystrój wnętrz, a także wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich i dzieła sztuku.
Niedaleko pałacu można dostrzeć plac della Signiora, manierystyczne nimfy z fontanny Neputna oraz wiele innych rzeźb. Coś jak małe, darmowe muzeum.

Pallazo Davanzati – podróż w czasie

Kiedyś mieszkała tu bogata rodzina kupców. Pałac powstał w wyniku połączenia kilku budynków i wież. We wnętrzu znajdziemy muzeum zawierające artykuły i wystrój budynków mieszkalnyhc z okresu średniowiecza. Oryginalny wygląd pomieszczeń robi spore wrażenie, ponieważ dom ten był jednocześnie sklepem, miejscem produkcji i magazynem.

Basilica di Santa Croce

Bazylika ta została wniesiona od XII do XV wieku. Obecnie jest jedną z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech. Posiada trzy nawy, a wewnątrz zdobią ją rozmaite freski. We wnętrzu spoczywają Michał Anioł, Dante Alighieri, Niccola Machiavelli czy Galileusz. Każda z kapli jest dziełem sztuki, ściany są tu bogato zdobione.

Wille Medyceuszy

12 willi Medyceuszy, jednego z potężniejszych rodów Florencji zostało wpisanych na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Nie wszystkie budynki są jednak możliwe do zwiedzania. Dla turystów dostępna jest Villa della Petraia, a w dodatku można ją zwiedzić za darmo z przewodnikiem. W środku znajdziemy autentyczne meble, zdobienia i sprzęt codziennego użytku. Inne wille jakie możemy odwiedzić to Villa in Poggio a Caiano czy Villa di Ceretto Guidi, jednak przed wejściem upewnijmy się, w jakich godzinach budynki są udostępnione dla turystów.

Odpoczynek

Sam spacer po ulicach jest równie przyjemny, jak zwiedzanie. Ładne place, bogato zdobione drzwi zabytkowych kamiennic, fontanny, pomniki. Możemy odpocząć w kawiarni, czy restauracji i spróbować włoskiej kuchni. Nieważne, czy zamówicie pizzę czy zwykłe lody, na pewno będą one znakomite.
Piazzale Michaaelangelo to punkt widokowy dostępny za darmo przez cała dobę.

Ile dni przeznaczyć na wycieczkę do Florencji?

Jeśli chcemy zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze, wycieczka zajmie nam tydzień. Oczywiście wycieczki weekendowe do Florencji również będą udane, zresztą niewykluczone, że zakochasz się w tym mieście i odwiedzisz je po raz kolejny.