Ile razy, planując urlop, braliśmy pod uwagę Mołdawię? Pewnie można by policzyć te sytuacje na palcach jednej ręki, a tymczasem. Mołdawia ma do zaoferowania bardzo różnorakie atrakcje. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno miłośnicy zabytków typowo historycznych, sakralnych, jak i związanych z kulturą, pozwalających na lepsze poznanie regionu.
Nieodkryta i zapomniana Mołdawia
Mołdawia leży na terenie historycznej Besarabii oraz lewym brzegu Dniestru. Naddniestrze od czasu wojny domowej z 1992 roku działa jako niepodległe państwo, choć nieuznane przez pozostałe kraje Europy. Na podstawie wysokości PKB za rok 2012 Mołdawia została uznana za najbiedniejszy kraj europejski i dopiero od niedawna próbuje zaistnieć w świadomości turystycznej Europejczyków. W 2018 roku kraj odwiedziło 160 tys. turystów. Dla porównania w Polsce było to ponad 15 milionów osób.
Co warto zobaczyć w Mołdawii?
Mołdawia, choć nie kojarzy się w pierwszej chwili z turystyką, nie pozwoli nam się nudzić, jeśli zdecydujemy się ją odwiedzić. Na naszej liście miejsc wartych odwiedzenia mogą pojawić się liczne zakony prawosławne oraz cerkwie muzea i zabytki historyczne, a także winiarnie, z których kraj słynie.
Twierdza w Sorokach
Soroki to miasto położone nad Dniestrem, którego najważniejszych zabytkiem jest zamek wzniesiony na polecenie Stefana III Wielkiego. Twierdza obronna powstała w 1489 roku, a 200 lat później zajęły ją wojska polskie. Opuściły ją dopiero po podpisaniu pokoju karłowickiego, wprowadzając wcześniej wiele ulepszeń. Po raz ostatni zamek był oblegany w 1711 roku podczas jednego z rosyjsko-tureckich konfliktów. W 1739 roku został spalony i zaczął popadać w ruinę. Obecnie odrestaurowana twierdza jest otwarta na turystów, a z jej murów można podziwiać panoramę okolicy.
Orheiul Vechi
Kompleks archeologiczny położony w zakolu rzeki Raut, w historycznej krainie Orcheiul Vechi. Największą popularność temu miejscu przynoszą monastyry wykute w skałach. Na podstawie badań archeologicznych szacuje się, że w tym rejonie mogło istnieć nawet 100 ośrodków tego typu. Pierwsze z nich pojawiły się już w XIII wieku.
Na szczycie skał znajduje się kamienny krzyż oraz dzwonnica. Nieopodal jest wejście do jedynego działającego aktualnie monastyru Peştera. W 1816 roku mnisi przenieśli się w inne miejsca, ale w 1996 roku garstka powróciła do opuszczonych grot. Obecnie można w klasztorze spotkać tylko jednego mnicha w podeszłym wieku. Wejście do skalnego monastyru jest darmowe, a w jego wnętrzu można zobaczyć okazały ołtarz. Nieopodal znajduje się skalna półka, z której rozpościera się widok na okolicę.
Monaster Nowy Neamt
Monaster Wniebowstąpienia Pańskiego Nowy Neamt to męski klasztor działający w niewielkiej miejscowości na terenie Naddniestrza, Chițcani. Założony został w 1864 roku przez mnichów, którzy zdecydowali się opuścić klasztor Neamt, gdy władza skonfiskowała dobra kościelne, a do liturgii wprowadzono język rumuński. Stanowi największy kompleks architektury religijnej oraz najliczniejszy klasztor Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego. Jednocześnie nieoficjalnie uznaje się go za symbol Naddniestrza. Na początku XXI w. był najczęściej odwiedzanym obiektem sakralnym w całej Mołdawii. Obejmuje sobór Wniebowstąpienia Pańskiego oraz cerkwie Podwyższenia Krzyża Pańskiego i Zaśnięcia Matki Bożej.
Monastyr Capriana
Monastyr Capriana bywa nazywany Częstochową Mołdawii oraz uważany za kolebkę języka, muzyki i architektury mołdawskiej. Jest najsłynniejszym klasztorem na terenie kraju i znajduje się około 40 km od Kiszyniowa. Jego budowa rozpoczęła się XV wieku, a należąca do niego cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej reprezentuje styl mołdawski i obok sorockiej twierdzy stanowi najważniejszą pamiątkę po okresie świetności Hospodarstwa Mołdawskiego. W monastyrze można znaleźć także największą mołdawską bibliotekę.
Wioska Butuceni
Wioska Butuceni położona w dolinie nieopodal kompleksu archeologicznego Orheiul Vechi. To niezwykle klimatyczne i spokojne miejsce, na które składają się barwne, najczęściej błękitne chaty, a jego mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni na turystów. Spacerując ulicami wioski, można przenieść się w przeszłość, gdy proste życie prowadzono w zgodzie z naturą. W wiosce znajduje się ECO Resort Butuceni, w których można spróbować tradycyjnej kuchni oraz wynająć pokój.
Narodowe Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej
Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej znajduje się w Kiszyniowie i należy do najlepszych instytucji tego typu w kraju. Ludowe tradycje i motywy są bardzo ważne w Mołdawii i spotkamy się z nimi wielokrotnie, dlatego warto poznać ten temat bliżej.
Historia muzeum sięga 1889 roku, kiedy to powstało w budynku rady powiatu. W miarę powiększania się zbiorów przestrzeń okazała się niewystarczająca i od 1905 roku jego siedzibą jest pałac stylizowany na styl mauretański. We wnętrzu można obejrzeć wystawy etnograficzne, archeologiczne, paleontologiczne czy zoologiczne.
Winnica Cricova
Mołdawia słynie z produkowanych win, a winnica Cricova jest jedną z najbardziej znanych. Należy do dwóch największych podziemnych piwnic winnych na świecie. Oprócz win wytwarza także szampany i stanowi miejsce ekskluzywnych spotkań. Dzięki stałej temperaturze 12-14 stopni oraz wilgotności 80% Cricova jest idealnym miejscem na przechowywanie win. Swoje kolekcje przechowuje tam między innymi Władymir Putin, Angela Merkel czy Jose Manuel Barroso.
Winnica Cricova została założona w 1952 roku. Obecnie jej piwnice mierzą 120 km długości i tworzą niesamowite podziemne miasto ze znakami drogowymi oraz sygnalizacją świetlną. Choć zaledwie część piwnic jest udostępniona turystom, ich zwiedzanie musi odbywać się samochodem. W winnicy można zobaczyć Narodową Kolekcję Win Oenotheque obejmującą aż 1 300 000 butelek z całego świata. Zwiedzanie podziemi kończy się degustacją w bogato zdobionych salach o różnym charakterze.
Muzeum Aleksandra Puszkina
Muzeum Puszkina w Chișinău mieści się w domu, w którym poeta mieszkał po wygnaniu z Rosji. Tutaj stworzył jeden ze swoich słynnych wierszy – „Więzień Kaukazu”. Muzeum jest niewielkie i znajduje się nieco na uboczu, ale warto je odwiedzić, by lepiej poznać życie codzienne Aleksandra Puszkina. Ekspozycja obejmuje pisma, rysunki poety oraz książki, obrazy czy meble z XVIII i XIX w.