Anzio. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Anzio to piękne, włoskie miasteczko, które słynie ze swych wąskich, malowniczych uliczek, miłej atmosfery i wspaniałego, nadmorskiego klimatu. Niegdyś stanowiło miejsce odpoczynku rzymskich patrycjuszy czyli dobrze usytuowanej i ważnej grupy społecznej, która miała niebagatelny wpływ na rozwój miasteczka. Anzio słynie z urodzeń dwóch wybitnych cesarzy rzymskich – Nerona i Kaliguli, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii europejskiej. Dziś to przede wszystkim ciekawe miasteczko o znaczeniu historycznym, które chętnie odwiedzane jest przez turystów zwiedzających Włochy.

Pamiątki po II wojnie światowej

Zwiedzając Anzio nie sposób ominąć licznych pamiątek po II wojnie światowej. W 1944 roku doszło tutaj do ogromnej akcji desantowej, która trwała przeszło 4 miesiące i pochłonęła wiele istnień. Tuż przy plaży znajduje się duży cmentarz wojenny Beach Head War Cementery z ponad 2 tysiącami schludnych płyt nagrobkowych – każda z nich ozdobiona jest emblematem symbolizującym jednostkę lub pułk poległego żołnierza.

Jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Anzio, jest Muzeum Przyczółka Anzio (Anzio Beachhead Museum). Muzeum podzielone jest na część amerykańską, włoską, niemiecką i brytyjską, z której każda kolekcjonuje przedmioty, broń i umundurowanie należące do tych czterech największych sił zbrojnych biorących udział w walkach w 1944 roku. W muzeum obejrzeć można także liczne oryginalne fotografie oraz dokumenty z czasów II wojny światowej.

Najpiękniejsze miejsca w Anzio

W Anzio i jego okolicach zakochają się także miłośnicy plażowania, uprawiania sportów wodnych i podziwiania wspaniałych krajobrazów. Największą popularnością wśród mieszkańców i turystów cieszy się plaża Libera, która charakteryzuje się łagodnym zejściem do wody, jasnym, miękkim piaskiem i doskonałymi warunkami do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i nurkowania. Tuż przy brzegu znaleźć można liczne bary i lokale gastronomiczne serwujące lokalną kuchnię i kolorowe drinki, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego, parasoli i leżaków.
Szukając mniej gwarnego i bardziej kameralnego miejsca do odpoczynku warto wybrać się na plażę Caves of Nero. Ten niewielki skrawek pięknej plaży pokrytej miękkim, białym piaskiem leży tuż obok wysokich klifów, które poprzecinane są licznymi jaskiniami.
W niedalekiej odległości od centrum miasteczka znajduje się Rezerwat Naturalny Tor Caldara. Łagodne, pokryte śródziemnomorską roślinnością wybrzeże łączy się z krystalicznie czystą wodą. Nad brzegiem Morza Tyrreńskiego wznoszą się ruiny po siedemnastowiecznej wieży Tor di Caldano, która niegdyś prawdopodobnie miała chronić miasteczko przed atakami od strony wody.

Kuchnia Anzio – czego koniecznie trzeba spróbować?

Wszystkie włoskie regiony cechują się wspaniałą, unikatową kuchnią. Lacjum – bo tak nazywana jest część państwa, w której leży Anzio – również ma wiele do zaoferowania miłośnikom doskonałych smaków. To właśnie z tego regionu pochodzi słynne spaghetti alla carbonara z boczkiem lub oryginalną szynką włoską i jajkami. Wśród dań mięsnych króluje jagnięcina i cielęcina, w wielu restauracjach znajdziemy także dania na bazie wołowiny i wieprzowiny. Lacjum to także ojczyzna wspaniałych serów krowich i owczych, wśród których na wyróżnienie zasługuje ricotta, mascarpone i pecorina. Na przystawkę serwuje się owoce morza (w tym krewetki i sardele), bruchetty oraz karczochy – głównie pieczone – z dodatkiem aromatycznych przypraw i odrobiny oliwy. Cały region słynie z doskonałych białych win, a w wielu restauracjach zjeść można także typowe dania kuchni włoskiej, takie jak gnocchi, różnego rodzaju makarony z dodatkiem ryb, owoców morza, mięsa i sosów warzywnych, pizzę czy foccacię.

Atrakcje w pobliżu Anzio

Anzio stanowi nie tylko ciekawą miejscowość wypoczynkową, ale również świetną bazę wypadową. Zaledwie 60km dzieli miasteczko od Rzymu – włoskiej stolicy, a także jednego z najpiękniejszych miast w całej Europie. W Rzymie podziwiać można liczne zabytki (m.in. słynne Koloseum i Panteon, wspaniałe bazyliki i liczne cuda architektury barokowej), zwiedzać muzea, a także cieszyć samym wspaniałym klimatem miasta.

Niedaleko od Anzio umiejscowione jest stanowisko archeologiczne Ostia Antica. Znajdują się tu ogromne ruiny starożytnego miasta, które założone zostało w VII wieku p.n.e. W kompleksie archeologicznym obejrzeć można pozostałości m.in. po niegdysiejszym Kapitolu, świątynię, a nawet rozległy amfiteatr, który niegdyś mógł pomieścić nawet kilka tysięcy osób. Większość wartościowych zabytków znajduje się w funkcjonującym w pobliżu muzeum archeologicznym.

Miłośnicy pieszych wycieczek z pewnością powinni wybrać się do Parku Narodowego Circeo– wyjątkowo malowniczego regionu włoskiego obejmującego aż 8500 hektarów. W parku znajdują się piękne wydmy, rozległe mokradła, dębowe lasy i wyjątkowe Jezioro Sabaudia. Ten prawdziwy kawałek raju zamieszkują liczne gatunki ptaków, a przy odrobinie szczęścia można spotkać rzadkie żółwie śródziemnomorskie.

Anzio to miejscowość wyjątkowo ciekawa pod względem historycznym, w której znajdziemy doskonale rozwiniętą bazę gastronomiczną, piękne plaże i klimatyczne alejki. To także świetne miejsce do dalszej eksploracji Lacjum i Rzymu – jednego z najchętniej i najczęściej odwiedzanych regionów włoskich, w którym nie brakuje muzeów, pięknych obiektów przyrodniczych i wspaniałych starożytnych zabytków.