Nawet krótka wycieczka do Włoch jest znakomitym pomysłem. Obecnie najłatwiej wybrać się do Bolonii. Jeśli zależy nam na tanich lotach o każdej porze roku, dobrej bazie noclegowej i włoskiej kuchni oraz ciekawych wrażeniach, Bolonia z pewnością będzie dobrym kierunkiem podróży.
Jak dojechać do Bolonii?
Sporo osób przylatuje samolotem. Przelot oferują tanie linie lotnicze takie jak Ryanair i Wizzair. Z lotniska w Bolonii do centrum miasta jest zaledwie 6 km. Aby dotrzeć do historycznej części Bolonii możemy skorzystać z komunikacji miejskiej, albo iść pieszo, gdyż droga nie jest zbyt skomplikowana. Z lotniska skieruj się prosto ulicą Via del Triumvirato i skręć w lewo na dużym skrzyżowaniu z Via.E.Ponete. Dalej idź prosto, na pewno nie przegapisz centrum.
Historyczne centrum
Historyczna część Bolonii nie zajmuje rozległego obszaru, więc możemy ją zwiedzić pieszo lub rowerem. W mieście bez problemu znajdziemy wypożyczalnie rowerów oraz ścieżki rowerowe.
Plac Maggiore to najważniejszy plac Bolonii i od niego warto zacząć wycieczkę.
San Petronio, czyli Bazylika św. Pertroniusza to olbrzymia świątynia. Jej budowa rozpoczęła się w 1390 roku, dolna połowa pokryta jest marmurem, natomiast dolna cegłą. Wejście do bazyliki jest darmowe. Płatną częścią jest Cappela dei Re z pięknymi freskami Niebo oraz Piekło. W bazylice zobaczymy także najstarsze funkcjonujące organy na świecie z 1476 roku.
Na placu znajdziemy również barokowy kościół Sanctuary od Santa Maria della Vita.
Biblioteka Salabarosa
W podziemiach biblioteki znajdziemy ruiny antycznej Bolonii. Są one widoczne przez szklaną podłogę. Co ważne, wejście jest darmowe.
Quadrilatero
Na ulicy via Pescherie Vecchie przeniesiemy się w czasie do starej dzielnicy handlowej. W sklepach kupimy miejscowe wyroby, albo usiądziemy w przyjaznej knajpce.
Najstarszy uniwersytet na świecie
Uniwersytet w Bolonii został założony w 1088 roku jako pierwszy na świecie. Dla zwiedzających dostępny jest Teatr Anatomiczny, dawniej wykonywano tam sekcje zwłok. Ściany i sufity budynku są pokryte freskami oraz herbami. Całość jest w dobrym stanie, w końcu uniwersytet kontynuuje swoją działalność edukacyjną i przyciąga studentów.
Muzea i galerie
W Bolonii jest bardzo dużo miejskich muzeów i galerii. Z ciekawszych można wyróżnić Collezioni Comunali d’Arte ( miejska kolekcja sztuki) oraz Galeria Narodowa ( Pinacoteca Nazionale di Bologna). Znajdziemy tam prace z okresów od XII do XIX wieku, min. Rafaela, Tintoretto czy Tycjana.
- Miejskie Muzeu Archeologiczne to fantastyczne miejsce dla miłośników antyku. Znajdziemy tu eksponaty związane z antycznym Egiptem, Grecją czy Rzymem.
- Muzeum Muzyki z pewnością zaciekawi wszystkich melomanów. Oprócz dawnych instrumentów muzycznych znajdują się tu także oryginalne teksty, manuskrypty czy portrety takich mistrzów jak Bach i Mozart.
- Miejskie Muzeum Średniowiecza ( Museo Civico Medievale) mieści zbroje, rzeźby, manuskrypty z okresu średniowiecza. Sale są tu ciekawie zrobione, interaktywne.
- Muzeum Ducati– muzeum marki motocyklów Ducati prezentuje wiele eksponatów związanych z marką Ducati. Stare motocykle, historia technologii, to wszystko zaciekawi fanów motocykli.
To tylko parę muzeum z wielu. Tak naprawdę w każdym muzeum znajdziemy coś ciekawego.
Bazylika św. Stefana
Bazylika ta znajduje się przy placu św. Stefan. Jest to kompleks składający się w kilku kościołów, w tym także z IV i V wieku, a więc bardzo stare budowle. Wejdziemy tam za darmo.
Bazylika św. Dominika
Świątynia znajduje się trochę na poboczu i na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, ale wnętrze robi wrażenie. Szczególnie warte uwagi są Kaplica Różańcowa z pięknymi malowidłami i wspaniałym ołtarzem oraz Kaplica św. Dominika, w której został pochowany założyciel zakonu Dominikanów.
Sanktuarium Maryi św. Łukasza
Bazylika ta mieści się na wzgórzu, na wysokości 300 metrów. Kościół zbudowano w latach 1674-1793, ale kaplica powstała o wiele wcześniej i była chętnie odwiedzana przez pielgrzymów. W środku bazyliki znajdziemy ikonę Maryi, którą rzekomo wykonał Łukasz Ewangelista.
Fortyfikacja
Kiedyś miasto było bardzo mocno ufortyfikowane, jednak nie wszystkie mury zachowały się do dziś. Obecnie stoi tylko 10 oryginalnych bram prowadzących do centrum miasta. Sama wędrówka trasą dawnych murów zajmie nam około dwie godziny.
Wieże
Według zachowanych źródeł, między XII a XIII wiekiem w mieście wznosiło się aż 180 wież. Do dziś zachowało się ich tylko kilka, najsłynniejsze z nich to Asielli i Garisenda. Ze względu na to, że znajdują się one obok siebie, potocznie nazywa się je „Dwoma Wieżami”. Wieża Asinelli jest dość wysoka i trzeba przejść prawie 500 stopni, ale wbrew pozorom, przeciętny turysta da sobie radę. Ze szczytu zobaczymy przepiękny widok na miasto. Z kolei druga wież, Garisenda jest dość krzywa, niektórzy porównują ją do wieży Pisy.
Włoska kuchnia
Bolonia to stolica włoskiej kuchni. Jeśli marzymy o spróbowaniu spaghetti bolognese, mieszkańcy mogą nie widzieć o co nam chodzi, gdyż w Bolonii ta potrawa ma nazwę pasta al Ragu, czyli sos mięsny i jest podawana z makaronem tagliatelle.
Przy głównym placu znajdują się ciasne uliczki, gdzie handlarze oferują znakomite wyroby. Sery, szynki, ravioli to tylko jedne ze smakołyków, a jest w czym wybierać.
Tania wycieczka
Część atrakcji w Bolonii jest darmowa i to każdego dnia. Jeśli wybieramy się do płatnych atrakcji, możemy zaoszczędzić, kupując specjalną kartę turystyczną. W pierwsza niedzielę każdego miesiąca wejście do większości muzeów w Bolonii jest darmowe, co przyciąga znacznie więcej turystów, przez co tworzą się długie kolejki. Wycieczka będzie kosztować też nas znacznie mniej, jeśli przyjedziemy poza sezonem.