Maroko obok Egiptu to najczęstszym wybór podczas decydowania się na wyjazd wakacyjny do Afryki. Pełen przypraw, kolorów, magii i odmiennej kultury przyciąga do siebie, dając obietnicę przeżycia niesamowitych przygód. To nadal kraj pełen tajemnic. Jakie ciekawostki o Maroko warto znać? Z pewnością te dotyczące zwyczajów tego kraju, ale nie tylko.
Jak w egzotycznym śnie
Maroko, choć położone bardzo blisko Europy – oddzielone od niej jest jedynie Cieśniną Gibraltarską, czyli trzynastoma kilometrami – jest zupełnie innym światem, połączeniem kultury arabskiej i berberyjskiej, która zachwyca turystów, którzy każdego roku odwiedzają go bardzo licznie.
- Co roku Maroko odwiedza 10 milionów osób.
- Jeżeli wierzyć danym historycznym, Maroko zamieszkiwane jest przez ludzi od czasów paleolitu.
- W mieście Chaouen znajdują się niebieskie domy – żydowscy uchodźcy pomalowali je tak, sądząc, że ten kolor odstraszy komary i utrzyma je z dala od domostw.
- Przed wejściem do domu, do którego zostało się zaproszonym, należy zdjąć buty. W domach Marokańczyków nie zobaczy się posągów ani obrazów – te znaleźć mogą się jedynie w domach religijnych.
- Za niegrzeczne uznaje się używanie podczas przygotowania i spożycia jedzenia lewej ręki oraz odmawiania spożycia mięsa, kiedy zostało ono zaoferowane.
- Najpopularniejszym napojem w kraju jest zielona herbata. Jeżeli ktoś nią poczęstuje, nie wypada odmówić.
- Językiem używanym przez Marokańczyków jest dialekt arabski zwany darija – to mieszanka języków arabskich, berberyjskich i europejskich.
- Dużą część Maroka zajmuje Sahara, występują tu także góry, pola i lasy.
- Głównym środkiem transportu jest osioł. W mieście Rissani istnieje rynek, gdzie można kupić lub sprzedać to zwierzę.
- Po arabsku nazwa Maroka brzmi al-Magrib al-Aqsa, co oznacza „skrajny zachód”i jest równoznaczne z położeniem kraju jako najbardziej wysuniętego na zachód kraju arabskiego.
- W Maroku znajduje się najwyżej położony w całej Afryce ośrodek narciarski – Oukaimeden.