Zatoka Mġarr ix-Xini na Malcie

Wśród destynacji na wakacyjny wyjazd coraz więcej Polaków kieruje swoją uwagę na Maltę – wyspę, która kojarzy się z byciem końcem świata, choć właściwie stanowi koniec kontynentu europejskiego. Co takiego przyciąga do niej turystów? Wspaniałe atrakcje takie jak wioska rybacka Marsaxlook z kolorowymi łodziami luzzu, ogrody Barraka, wioska znanego z komiksów pirata Popeya, jak i wyspa Gozo znajdująca w republice Malty, która także ma coś do zaoferowania i kusi między innymi zatoką Mġarr ix-Xini. Czy warto dać jej szansę i pozwolić sobie na niej wylądować? Oczywiście, gdyż stworzona jest, by odpocząć i nabrać energii.

Gozo do zwiedzania i odpoczynku

Wyspa Gozo zlokalizowana na północy zachód od Malty, posiada własne miejsca i zabytki, które przyciągają turystów. Najlepiej jest połączyć wycieczkę czy też dłuższy wyjazd na obie z wysp i cieszyć się niepowtarzalnym wrażeniem, jakie wywierają na coraz liczniejszych turystach,
Jeśli wśród możliwości, jakie oferuje Gozo, szuka się sposobu na chwilę odosobnienia, relaksu jedynie we własnym towarzystwie, tu naprzeciw oczekiwaniom wychodzi ukryta, lecz przepiękna zatoka Mġarr ix-Xini.

Mały port

Zatoka zlokalizowana jest południowym wybrzeżu wyspy Gozo. Jej pierwotną funkcją, którą piastowała za czasów panowania rycerskiego Zakonu Maltańskiego, było pełnienie roli małego portu. Jej nazwa nawiązuje do wybudowanej w 1661 roku wieży Mġarr ix-Xini – jednej z trzynastu małych umocnień kamiennych wież zlokalizowanych na całej Malcie – z której komunikowano się między Gozo a Grand Harbour i ostrzegano przed piratami. Wieża ta stanowiła także funkcję obronną.

Cechą charakterystyczną tej zabytkowej kamiennej wieży są schody wejściowe oraz most zwodzony.
W 2000 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym, stanowi więc doskonały punkt widowiskowy, który warto wziąć pod uwagę, planując wypad nad zatokę Mġarr ix-Xini.

Miejsce czynnego wypoczynku

Czysta, piękna niebieskich barw woda dla niektórych równoznaczna jest ze znalezieniem raju na Ziemi, kojarzy się bowiem z pięknem i brakiem większej ingerencji człowieka, który mógłby ów zbiornik wodny zanieczyścić. Zatoka Mġarr ix-Xini jest właśnie takim zbiornikiem, który przyciąga niesamowitą barwą wody, a już samo patrzenie na nią potrafi odwiedzającego zrelaksować.

Zatoka jest nie tylko idealnym miejscem, gdzie na kamienistej, żwirowej plaży – jeżeli ktoś jest tego fanem – można zająć miejsce na jednej z wielu zlokalizowanych przy niej ławek i odpocząć, leżąc, ale też sprzyja czynnemu wypoczynkowi, oferuje bowiem możliwość pływania i nurkowania.
Jeżeli jednak uprawianie sportów nie jest czymś zajmujący, warto pospacerować sobie wzdłuż zatoki – taka forma ruchu również korzystnie pływa przecież na sylwetkę i zdrowie człowieka.

Dostęp dla zdecydowanych

By dostać się nad zatokę, należy liczyć się z pewnymi utrudnieniami, dostęp do niej jest bowiem dość trudny. Dla wielu turystów jest to jedna z niedogodności, która powoduje, że rezygnują z tej wyprawy, jednak nie należy poddawać się tak łatwo. Jeżeli wynajęty został samochód lub inny pojazd, można nimi dotrzeć bezpośrednio na parking nad zatokę.
Można udać się na wycieczkę nad zatokę także o własnych siłach i ustanowić ją celem takiego spaceru.

Mała gastronomia obecna

Wybierając się w to urokliwe miejsce czy to zaledwie na kilka godzin, by odpocząć, wpatrując się w wodę, czy też na cały dzień, by zakosztować wodnych zabaw, warto pamiętać o tym, że tuż przy zatoce zlokalizowana jest mała restauracja, z której usług można skorzystać i spróbować lokalnej kuchni. Można również zakupić napoje, które w ciepłe dni, jakie na Malcie przeważają, nawodnić organizm czy też zjeść lody, których spożycie w takich okolicznościach przyrody może stać się naprawdę miłym wspomnieniem.

Sceneria dla filmu

Osobom, które zawitały nad zatokę, widok z niej może zaprzeć dech w piersiach swoją malowniczością, która urzekła także Angelinę Jolie – aktorka i reżyserka w 2014 r. wraz z obsadą i filmowcami produkcji „By the Sea”, kręcąc zdjęcia na Malcie, zawitała także i tutaj. Dzięki takiemu rozgłosowi liczba turystów odwiedzających zatokę zwiększyła się w kolejnych latach. Nie ma się tu czemu zbytnio dziwić, gdyż piękne, malownicze widoki aż proszą się, by w jakiś sposób je udokumentować, a nagranie wydaje się być najlepszym ku temu sposobem.

Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, warto wziąć pod uwagę Maltę i Gozo, a będąc już na ich terenie, pozwolić sobie na wejście do małego raju, jakim jest zatoka Mġarr ix-Xini.